Kina Zatvara Vrata za Izvoz Rijetkih Metala: Posljedice za Europu i SAD

Foto: Florence Lo/Reuters
Na portalu Sutrašnji, 16. 3. pisali smo o borbi za zalihe svjetskih minerala, no u tom trenutku nisu nam bili poznati najnoviji podaci s tržišta rijetkih metala. Prema podacima kineske carine, koje prenosi novinska agencija Reuters, od listopada 2024. Kina nije izvezla nikakav antimon u zemlje Europske unije. Kina je prošle godine uvela kontrolu izvoza, što je izazvalo nagli rast svjetskih cijena ovog strateškog metala. U 2023. godini Kina je činila gotovo polovicu proizvodnje antimona, koji se koristi u poluvodičima, usporivačima plamena, solarnim uređajima i streljivu. Ograničenja uvedena prošle jeseni utjecala su na njegove isporuke. Kritično niske razine zaliha u Europi poduprle su nagli porast cijena. Trenutačna cijena na Shanghai Metal Market je za antimon čistoće 99,65 % je 22,5 dolara za kilogram, a onog čistoće 99,99999 je 1.100 $.

Peking je u kolovozu 2024. najavio planove za uvođenje ograničenja izvoza antimona i srodnih elemenata, pozivajući se na nacionalnu sigurnost. To je pokrenulo gomilanje zaliha, što je uzrokovalo porast zaliha u kolovozu i rujnu. U prosincu je Kina uvela potpunu zabranu izvoza antimona, galija i germanija u SAD.
Nizozemska je bila najveći uvoznik antimona iz Kine u EU 2023. godine. Njegov uvoz, koji je dosegao 3.012 metričkih tona u 2023., pao je na 1.017 tona u 2024., bez isporuka od listopada, pokazuju podaci kineske carine.
Ova pauza u izvozu kineskog antimona u Europu razlikuje se od prethodnih krugova kritičnih ograničenja izvoza minerala iz Kine, kada se izvoz polako oporavljao tijekom nekoliko mjeseci kako su izvoznicima dodijeljene nove dozvole.
Ukupni izvoz antimona iz Kine u 2024. pao je za 24,1 % na 38.632 tone, prema podacima carine. Izvoz antimona u druge zemlje, uključujući Brazil, Tajland i Rusiju, nastavlja se unatoč ograničenjima. 4. veljače 2025. Kina je objavila da će ograničiti izvoz daljnjih pet ključnih minerala: volframa, telura, bizmuta, indija i molibdena. Sljedeći metali čiji bi izvoz mogao biti ograničen su mangan i tungsten.

Ograničenja izvoza rijetkim metala iz Kine nisu novost. Već 2012. godine počela je sa tom praksom. Te su mjere narušile tržište i dale prednost kineskoj industriji na štetu poduzetnika i potrošača u EU-u ili SAD-u, što je suprotno općim pravilima WTO-a te posebnim kineskim obvezama iz vremena njezina pristupanja WTO-u. Također, njihova navodna svrha pružanja potpore ekološki prihvatljivoj i održivoj proizvodnji sirovina učinkovitije bi se ostvarila drugim mjerama, a bez negativnog učinka na trgovinu.
Kina je uvela te mjere prvenstveno kao upozorenje drugim zemljama o mogućim posljedicama pokušaja isključivanja Kine iz globalnih lanaca kao i pristupu tržištima (kao odgovor na uvođenje carina). Zbog svega toga, vjerojatno će doći do daljnjeg pogoršanja odnosa između Pekinga s jedne strane i SAD-a i EU-a s druge strane. Stoga ne treba čuditi približavanje Europske unije afričkim zemljama kao što je Južnoafrička Republika u svrhu osiguranja alternativa prije nego Kina tamo pusti duboke korijene.