3. listopada 2024.

Koliko zaista cijene Plenkovića u Bruxellesu

Foto: Telegram

Nakon mjeseci pregovora s europskim čelnicima o ključnim mjestima, Ursula von der Leyen je objavila novi sastav svog tima i iznijela njegove neposredne planove. Politička skupina Europska pučka stranka koju predstavlja predsjednica komisije, pobijedila je na europskim izborima u lipnju, a njezin tim povjerenika to bez sumnje odražava. Četrnaest od 27 povjerenika pripada EPP-u, uključujući von der Leyen, koja ih sve vodi. Među tih 14 je i Hrvatska koja je nažalost dobila možda i najbeznačajniji resora, ali nije niti za čuditi se uz ovakvu vladu premda je vodi „narodnjak“ Andrej.

Dobitnici:

Renew Europu

Frakcija Renew Europe (Obnoviti Europu) znatno je izgubila na spomenutim izborima u lipnju i pala s trećeg na peto mjesto u Europskom parlamentu. Unatoč ovim užasnim rezultatima, europski liberali uspjeli su dobiti mjesto pet povjerenika. Ne samo da su dobili dva izvršna potpredsjednika preko Francuza Stéphanea Séjournea koji je ujedno zadužen za prosperitet i industrijsku strategiju, i Estonke Kaje Kallas koja je jedna od najvećih kritičara Rusije, a sada je zadužena za vanjsku i sigurnosne politike, nego resore pravde i vladavine prava koji će voditi Irac Michael McGrath usprkos toga što je vodio žestoku kampanju protiv Ursule, proširenja kojeg će voditi Slovenka Marta Kos i upravljanja kriznim situacijama i jednakost kojeg će voditi Belgijanka Hadja Lahbib.

Baltik

Unatoč malom broju stanovnika i veličini zemalja baltičkog bloka, uz Estoniju i Latvija je uspjela osvojiti važne portfelje u drugoj von der Leyenovoj komisiji. To je odraz povećane političke važnosti regije nakon ruske invazije na Ukrajinu 2022. Njezina finska kolegica, Henna Virkkunen, imenovana je izvršnom potpredsjednicom za tehnički suverenitet, sigurnost i demokraciju. Litavac Andrius Kubilius je zadužen za obranu, Latvijac Valdis Dombrovskis, veteran Komisije, osigurao je portfelj za ekonomiju i produktivnost, provedbu i pojednostavljenje. Ukupno četiri zemlje, koje se svakodnevno suočavaju s prijetnjom potencijalne ruske invazije, zauzimaju važne pozicije u oblikovanju odgovora Komisije na poteze Kremlja. K tome Danac Dan Jorgensen je dobio resor energije, a Šveđanka Jessica zaštitu okoliša i kružno gospodarstvo, a Poljak Piotr Serafin zadužen je za proračun, borbu protiv prijevara i javnu upravu.

Mogu biti zadovoljni:

Nisu loše prošle niti Portugal i Španjolska. Portugalka Maria Luís Albuquerque izabrana je u snažan portfelj financijskih usluga. Ovaj post je značajna pobjeda za Lisabon. A to je također osobna pobjeda za Albuquerque, koji je trebala biti nominirana za povjerenika 2014., ali ju je u posljednji trenutak zamijenio Carlos Moedas. Teresa Riberová iz Španjolske, okrunjena je opsežnim portfeljem zelene tranzicije.

Talijanski kandidat Raffaele Fitto sigurno će biti zadovoljan „ministarstvom“ zaduženim za koheziju i reforme jer toga definitivno u Europi nedostaje. Nizozemski predstavnik je Wopke Hoekstra zadužen za klimu, nultu neto stopu emisija i čisti rast, Luxemburžanin Christophe Hansen je zadužen za poljoprivredu i hranu, Grk Apostolos Tzitzikostas za održivi promet i turizam, a Bugarka Ekaterina Zaharieva za novoosnovana poduzeća, istraživanje i inovacije.

Neočekivano dobro su prošli Austrija i Slovačka s obzirom kakvu su kampanju vodili protiv Ursule. Migracije su jedno od glavnih političkih pitanja u Austriji, gdje se krajnje desna Slobodna stranka zalaže za strože granične kontrole uoči parlamentarnih izbora sljedećeg tjedna. Odluka da se Magnusu Brunneru iz austrijske Narodne stranke povjeri resor unutarnjih poslova i migracija može se smatrati prešutnim priznanjem Bruxellesa da je Europa suočena s izazovom velikih razmjera kao posljedicom takozvane migracijske krize. Slovak Maroš Šefčovič je iskusan dugogodišnji povjerenik bez nekih mrlja u biografiji, pa su njegovu profesionalnost nagradili portfeljem trgovine, gospodarske sigurnost, međuinstitucijskih odnosa i transparentnosti.

Gubitnici:

Nedostatak iskustva malteškog kandidata Glenn Micallef kao ministra i njegova kratka politička karijera doveli su do toga da njegov portfelj nema veliku važnost, a još manje utjecaj na europskoj razini. Najmlađi povjerenik, 35-godišnji Micallef, dobio je resor međugeneracijske pravde, mladih, kulture i sporta. Na društvenoj mreži X se tješio izjavom “Malo područja je tako blisko svakodnevnom životu građana EU. To je prava čast.”

Mađar Olivér Várhelyi dobio je zadatak da se usredotoči na dobrobit životinja – i zdravlje – što je zasigurno odmazda predsjednice Komisije za brojne ispade njegovog šefa, mađarskog premijera Viktora Orbana.

Rumunjka Roxana Mînzatu dobila je portfelj ljudi, vještina i pripravnosti.

Češka vlada premijera Petra Fiale je predložila bivšeg investicijskog bankara i ministra industrije i trgovine Jozefa Síkelu, a on je dobio resor međunarodnih partnerstva.

Ciparski predstavnik Costas Kadis postao je povjerenik za ribarstvo i oceane.

I za kraj Plenković se izborio da Hrvatska i njena kandidatkinja Dubravka Šuica dobije resor Mediterana i Demografije. Svakom analitičaru je jasno da je to portfelj koji nema bitnog utjecaja na smjer kojim se Europa kreće i sigurno neće iznjedriti neke reforme u korist europskih građana, a nitko još nije našao rješenje demografskih problema. Istovremeno će biti pomoćnica Kaji Kallas u programu potpore Palestinskoj samoupravi koji se temelji na reformama u cilju približavanja rješenju dvije države te provedbi strategije za regiju Perzijskog Zaljeva i nastavku rada na sporazumima o strateškom partnerstvu sa svih šest zemalja zaljeva. Zbog toga će vjerojatno Hrvatska biti primorana priznati Palestinsku državu, što je do sada Andrej odbijao.

U nastavku