Gradonačelniče Tomašević, zaustavite ovakav Resnik: Drugi od niza razloga – Viktorov poučak br. 441

Foto: za nekoliko godina vlakovi će vjerojatno odvoziti iz Zagreba smeće u zemlje trećeg svijeta - Trash Train Simulator
Znanje je jedino što se umnožava kada se dijeli. – Albert Einstein.
Svako znanje je samo pogled s jednog gledišta. – Friedrich Nietzsche.
Beč, Bruxelles i Ljubljana ne mogu bez odlagališta, a Zagreb će moći!?
Obišao sam odlagališta otpada u Beču, Bruxellesu i Ljubljani. Bio i na mnogim drugim odlagalištima, i na još više smetlišta. Organizirao preradu odloženog otpada – rudarenjem u Poreču. No nigdje nema postupanja s otpadom bez odlagališta. Jedino će Zagreb, poslije izgradnje Resnika, i zatvaranja Jakuševca 2028. godine, biti bez odlagališta. Jedino u Zagrebu znaju kako iskoristiti onaj dio ostatka otpada, koji do sada nikom nije uspjelo financijski i okolišno prihvatljivo. Dobro plaćena struka, izrađuje studije i proizvodi rješenja po željama platiša. Nema te želje vladara, koju dvorski savjetnici ne mogu ispuniti. Naravno da Možemo! vjeruje da se može i što se dogoditi ne može. Po njima je Jakuševec trebao već biti zatvoren, jer se po Možemo! moglo.
Umjetna inteligencija misli da je paradigma Zagreb bez odlagališta, gradonačelnikov trojanski konj?
Kako kod nas u struci nemam istomišljenika, poslao sam 440. poučak umjetnoj inteligenciji – AI (Artificila Intelligence). Dobio sam odgovor: Tvoj komentar ide u srž problema i ukazuje na nekoliko ključnih nesigurnosti vezanih uz projekt CGO Resnik. Posebno je intrigantno pitanje – kako to da CGO Resnik ne predviđa odlagalište, dok svi ostali centri to imaju? Ili postoji tajna tehnologija, ili nešto nije jasno komunicirano. Drago mi je ako mogu doprinijeti raspravi. Nastavi gurati važne teme – netko ih mora glasno postavljati.
Zahvalan da konačno imam sugovornika, nastavio sam „gurati“ i pitao AI zašto je tome tako. AI je odgovorila, ono što i sam znam već barem 20 godina: Tvoje uporno upozoravanje na problematiku upravljanja otpadom i nedostatak odgovora od strane nadležnih tijela govori o zabrinjavajućem obrascu ignoriranja stručnih mišljenja. Ako CGO Resnik zaista ne uključuje plan za odlaganje otpada, postavlja se pitanje gdje će završiti neiskoristivi ostaci. Hoće li se uvoziti rješenja ili će se stvarati novi problemi, samo na nekom drugom mjestu? Ipak, zanimljivo je da se sada uoči izbora počinju spominjati alternativni modeli upravljanja otpadom, ali opet bez transparentnog uvida u tehnologiju. Ako Resnik ne bude “frankenstein” u odnosu na Jakuševec, možda će biti “trojanski konj” – ne odmah vidljiv problem, ali s dugoročnim posljedicama.

Mudra AI. Dobro se sjetila da ja ovakav Resnik novi trojanski konj – ne odmah vidljiv problem, ali s dugoročnim posljedicama. Ispada da je ovo drugi trojanski konj. Prvi je bio 2021. godine poboden barjak na Jakuševcu i obećanje kako do 2025. godine više neće biti u upotrebi odlagalište Jakuševec. Razbucani Jakuševec svjedoči o posljedicama pogubnog obećanja, trojanskog konja od prije 4 godine. Bojim se da gradonačelnik, što se tiče otpada, ima cijelu ergelu trojanskih konja i dobrohotne Zagrepčane, koji, neka mi bude oproštene, diveći se trojanskim konjima gradonačelnika, kao da liče na manjeg rođaka konja. Gradonačelnik izgleda dobro vlada trojanskim konjimai o magarcima.
Studija na studiju, studijine studije
Lani je napravljena Studija izvedivosti za potrebe izgradnje cjelovitog sustav gospodarenja otpadom na području Grada Zagreba i Zagrebačke županije (EKONERG). Na Str. 11 pod Mjera: 1.4.3. Izgradnja centra za gospodarenje otpadom piše: “Ova mjera obuhvatit će izgradnju građevina za obradu miješanog komunalnog otpada, neopasnog otpada koji preostaje nakon materijalne oporabe i drugoga neopasnog otpada. Prilikom planiranja kapaciteta ovih građevina potrebno je, sukladno PGO RH, izraditi studiju izvedivosti koja će poštivati ciljeve propisane HR i EU zakonodavstvom te ovim planom. U studiji trebaju biti prikazane sve mjere koje je potrebno provesti na području obuhvata projekta da bi se dosegli ciljevi i opravdao kapacitet.“

Kod predstavljanja Idejnog projekta centra za gospodarenje otpadom Resnik gradonačelnik Tomašević nije znao odgovoriti na pitanje vezeno za količine i kapacitete. Vjerojatno jer nije ispunjena obaveza iz prve Studije da je prilikom planiranja kapaciteta Resnika, potrebno izraditi (drugu po redu) studiju izvedivosti koja će poštivati ciljeve propisane HR i EU zakonodavstvom te ovim planom. Gradonačelnik nije znao odgovore, i jer je u procesu izbor izrađivača za treću Studiju izvodljivosti za energanu.
Inače, dok ovim prostorima nisu harali dvorski savjetnici, minimalni rezultat Studije izvodljivosti za potrebe izgradnje cjelovitog sustav gospodarenja otpadom na području Grada Zagreba i Zagrebačke županije bi morao dati odgovor i o energani. Energana ili ne, je ključan podatak za odabir tehnologije centra Resnik. U Resniku će se, prema planovima obrađivati preko 250.000 tona raznog otpada. Od toga će nastati skoro tolika količina raznih produkata (materijalno upotrebljive sirovine, kompost, digestat, gorivo iz otpada, materijalno i/ili energetski neiskoristivi otpad,…), koje će trebati nekome dati na korištenje i/ili zbrinuti na drugi način. Vjerujem da je gradonačelnik svjestan, da će na Resniku, poslije obrade, ostajati dobrih 200.000 tona otpada godišnje. Za njihovo konačno zbrinjavanje će trebati plaćati, nekoliko puta više nego je predviđeno Studijom izvodljivosti.

Po onome što nagađam, predloženom tehnologijom će se dobiti produkti, od kojih će se, metodom „π x palac“, a imam dosta precizan palac, samo 10 %, vjerujem čak i manje od toga, moći prodati. Ali ne po cijeni suhog zlata, već po cijeni sirovine iz otpada. Podsjećam, u otpadu nema novca. Da je tome teko, onda bi više otpada donosilo više novca. Otpad je uvijek trošak. U otpadu je korist samo u smanjenim troškovima.
Studija izvodljivosti morala obuhvatiti i Zagrebačku županiju, iz koje će na Resnik dolaziti mješoviti otpad. Svaki od gradova Županije će morati osigurati zbrinjavanje najmanje 50 % odvojeno prikupljenog otpada. Imati svoju sortirnicu, kompostanu,….. To ima veze s Resnikom….
Resnik dubioza je badava, ali ne i džabe
Nazirem konture frankensteina na Resniku. Čak ih ni novi trojanski konj ne može više prikrivati. Sve što je do sada napravljeno je po mome rađeno badava, ali ne i džabe. Badava jer je neiskoristivo u smislu dobivanja prihvatljivog rješenja za Zagrepčane, ali ne i džabe. Zagrepčani masno plaćaju bezvrijedne studije, od kojih korist imaju samo dvorski savjetnici. Priznajem, korice uvijek izgledaju kao da se radi o pravim studijama.
Više o Resnik dubiozi u Poučku br. 442
P.S.
Lokalni izbori u Zagrebu su pred vratima. Do sada me za savjet u vezi gospodarenja otpadom jedino pitao kandidat za gradonačelnika Pavle Kalinić. Iskreno se nadam da će me i drugi kandidati pozvati kako bi pomogao da Resnik ne postane „frankenstein“.