Prve dame Amerike
Melanija
Nakon što je Donald Trump izgubio od Joea Bidena na predsjedničkim izborima 2020., Melanija Trump povukla se iz javnosti i u muževim javnim aktivnostima uglavnom nije sudjelovala. Kada su mediji pitali Donalda Trumpa gdje mu je supruga, on je rekao: “Ona je privatna osoba, sjajna osoba, vrlo samouvjerena osoba i jako voli našu zemlju. Ona će izaći u odgovarajuće vrijeme.” Zapravo cijeli njihov brak ona je skrivala svoju intimu i minimalno se pojavljivala u javnosti tako da njena samozatajnost nije ništa novo.
Melanija je ove godine imala nekoliko teških mjeseci. Njezina majka Amalija Knavs umrla je u siječnju 2024. godine u 78. godini nakon teške bolesti. U svom oproštaju od majke nazvala ju je “zrakom svjetla u najmračnijim danima”. Nakon Melanijine udaje za Donalda Trumpa i rođenja njihovog sina Barrona, Melanijini roditelji Viktor i Amalija su se preselili iz Sevnice u Sloveniji u SAD, i od tada su zajedno. Čak su neko vrijeme živjeli u Bijeloj kući, a 2018. godine i su dobili državljanstvo SAD-a. Dok su živjeli u Sloveniji prije umirovljenja, Viktor je bio vozač i prodavač automobila, a Amalija dizajnerka odjeće u Jutranjki.
U kampanju se Melanija uključila u srpnju na republikanskoj konvenciji noseći žarkocrveni kostim Christiana Diora. Kad je ušla u dvoranu, masa joj je klicala. Bila je upravo ono što je utjelovila. Ledena ljepotica koja predstavlja svog moćnog muža. Za većinu sudionika to je vjerojatno bio prvi put da su je vidjeli nakon nekoliko mjeseci. To što nije održala nikakav govor tom prilikom nije bilo za čuditi se, s obzirom na gaf iz 2016. godine kada je plagirala riječi Michele Obame u nastupu.
Melania ograničava svoje interakcije s javnošću, stvarajući imidž zagonetne žene. Njezino je osoblje tijekom mandata Donalda Trumpa zbog toga bilo upućeno da ne odgovara na pitanja o tome gdje se nalazi u određenom trenutku, pa su je komentatori zbog ograničenih informacija prikazali žrtvu svoga supruga koja nema vlastitu slobodu. No ona zapravo u razmišljanju nije drugačija od svog supruga.
Kada je uoči izbora 2020. godine izašla audio snimka na kojima je Melanija daje vulgarne izjave o svom imidžu, ulozi prve dame, svojoj negativnoj slici u medijima, njezinom izrugivanju liberala, te priznala da podržava suprugove politike, postalo je svima jasno da ona nije nikakvo janje, već da je zapravo jednako okrutna poput Claire Underwood iz serije „Kuća od karata“. Jedina je razlika što Melanija nikada neće moći postati američka predsjednica zbog mjesta svog rođenja.
Bivša i buduća prva dama Sjedinjenih Američkih Država objavila je početkom listopada memoare. No, o knjizi jednostavnog naslova „Melania“ nije se puno čulo. Nije bilo nikakve promotivne turneje. Samo niz kratkih videa koje je proslijedila milijunima svojih pratitelja na društvenim mrežama.
Ipak, u nedavnom intervjuu u svrhu promidžbe svojih memoara, dala je izjavu na temu pitanja prava žena na izbor žele li imati djecu: “Od ključne je važnosti ženama zajamčiti autonomiju da odluče žele li imati djecu, na temelju vlastitih uvjerenja, bez ikakvog miješanja ili prisile od strane vlade. Zašto bi itko osim same žene imao moć odlučivanja što će učiniti sa svojim tijelom?”. Je li to bila namjera knjige signalizirati glasačima da je sam Trump omekšao pro-life poziciju i da je dio obitelji Trump na njihovoj strani, nećemo nikada saznati.
Mediji već duže vrijeme nagađaju je li Melania zbog nekog razloga ili radi nekog interesa zarobljena u braku i ima li u tom braku ljubavi. Tijekom javnih istupa gotovo da nema fizičkog kontakta između supružnika. Međutim, Melania je u svojoj autobiografiji pokušala stati na kraj tim nagađanjima. Iako je upitno koliko je knjiga pravi odraz stvarnosti. „S veseljem sam mu kuhala, podržavala ga u njegovim svakodnevnim obavezama i održavala prekrasan dom.” piše u knjizi o svom suprugu.
Usha
Tijekom kampanje svog supruga, republikanskog potpredsjedničkog kandidata J. D. Vancea, Usha Chilukuri Vance je gotovo uvijek bila vjerno uz njega, ali nije izlazila u javnost osim na republikanskoj konvenciji, gdje ga je predstavila svog riječima: “Može se slobodno reći da ni J. D. ni ja nismo očekivali da ćemo se naći u ovoj poziciji, ali teško je zamisliti snažniji primjer američkog sna. Dječak iz Middletowna, Ohio, kojeg je odgajala njegova baka u teškim vremenima, izabran je da pomogne voditi našu zemlju kroz neke od najvećih izazova.”
Kao mladi multikulturalni par, Vanceovi su oštra suprotnost obiteljskom podrijetlu bivših republikanskih kandidata, od kojih su većina bili stariji i bijelci. Usha se ne uklapa ni u stereotip žene konzervativnog političara koja živi samo za muža i svoju obitelj. Iako je majka troje male djece, već šest tjedana nakon što je rodila prvog sina ponovno je radila.
Usha, kći indijskih imigranata, odrasla je u predgrađu San Diega. Na sveučilištu se uglavnom kretala u liberalnim i ljevičarskim krugovima, a 2014. bila je čak i registrirana demokratkinja. Danas ne govori o svojoj prošlosti ni o osobnim stavovima, ali sigurno je da stoji uz svog supruga.
Od 2004. do 2007. pohađala je Sveučilište Yale, gdje je diplomirala s diplomom prvostupnika povijesti. Nakon diplomiranja, predavala je englesku i američku povijest kao Yale-China Teaching Fellow na Sveučilištu Sun Yat-sen u Guangzhou, Kina. Zatim je pohađala Clare College u Cambridgeu, kao stipendist fondacije Bill i Melinde Gates, stekavši 2010. godine titulu magistra filozofije rane moderne povijesti. Nakon toga je upisala pravo na Sveučilištu Yale gdje je 2013. stekla tituli doktora prava. Za vrijeme doktoriranja, bila je izvršna urednica za razvoj Yale Law Journala i glavna urednica Yale Journal of Law & Technology.
Dok je pohađala pravo, upoznala je svog budućeg supruga J.D. Vancea, koji je također bio na pravu. Bili su raspoređeni u istu grupu, tako da su u prvom semestru imali sve iste predmete. U svojoj knjizi „Hillbilly Elegy“, J.D. opisuje kako se brzo zaljubio u Ushu. Par se vjenčao u Kentuckyju 2014., a njihov brak blagoslovio je hinduistički svećenik. Iako je njezin suprug prešao 2019. iz konzervativne evanđeoske grane protestantizma na katoličanstvo, ona je ostala hinduistica.
Supruga Trumpova potpredsjedničkog kandidata, uspješna je odvjetnica koja je u početku radila kao savjetnica više sudaca uključujući predsjednika vrhovnog suda Johna Robertsa. Od 2019. do ljeta ove godine radila je za odvjetničku tvrtku Munger, Tolles & Olson, baveći se građanskim parnicama i žalbama u predmetima koji uključuju visoko obrazovanje, lokalnu upravu, zabavu i tehnologiju.
U sklopu kampanje dala je intervju na Fox Newsu, u kojem je pokušala opravdati izjave svog supruga o “damama bez djece s mačkama”, koji su razbjesnili mnoge žene. “Ono što je zapravo mislio je da biti roditelj u ovoj zemlji može biti jako teško”, branila je svog supruga, premda joj ljudi nisu povjerovali.