Orban u Kijevu
Mađarski premijer Viktor Orbán stigao je iznenada u nenajavljeni posjet u Kijev, tijekom kojeg je razgovarao s predsjednikom Volodimirom Zelenskim. Glavna tema pregovora bila je jasno okončanje ratnog sukoba s Rusijom. Oba političara razgovarala su i o aktualnim pitanjima mađarsko-ukrajinskih odnosa o kojima naši građani malo toga znaju.
Nakon što je Rusija anektirala Krim i dijelove istočne Ukrajine nakon 2014., Kijev je nastojao ojačati svoj nacionalni identitet te je 2017. donio zakon kojim se ograničavaju prava manjina, uključujući i u obrazovanju. To je pogodilo mađarsku zajednicu. Orbán je zato optužio Kijev za “mađarofobiju”. Mađarska vlada pozvala je Ukrajinu da prestane ograničavati prava mađarske manjine koja živi na njezinu teritoriju. Prema mađarskom kabinetu, promjene u Ukrajini u području obrazovanja, jezika i zakona o manjinama međusobno su povezane i potpuno proturječe ukrajinskim bilateralnim i međunarodnim sporazumima i svim europskim vrijednostima. Nakon početka ukrajinslo-ruskog sukoba 2022. više puta je prijetila da će Kijevu blokirati zahtjeve za članstvo u EU i NATO-u zbog prava manjina.
Mađari su najveća od desetaka etničkih manjina koje žive u povijesno raznolikoj regiji smještenoj u Karpatima između Rumunjske, Mađarske, Slovačke i Poljske. Mađarska zajednica, koja je nekada brojala gotovo 150.000 ljudi, sada ima otprilike 70.000 do 80.000 pripadnika. Povijest ovog pograničnog područja, koje je kroz 20. stoljeće bilo dijelom Habsburgške monarhije, Mađarske Sovjetske republike, Čehoslovačke, Mađarske, Sovjetskog Saveza i Ukrajine, rezultiralo je njegovom slabijom usklađenošću s ciljevima Kijeva u odnosu na ostatak zemlje.
Orbánova je vlada deset godina kulturno i financijski podupirala mađarsku zajednicu te omogućila brzo stjecanje državljanstva i EU putovnica. To je omogućilo mnogima da napuste Zakarpatiju i potraže bolji život u drugim europskim zemljama.
Kako mu je potrebna pomoć i Mađarske, Kijev je zato promijenio propise koji su onemogućili nastavu na mađarskom i rumunjskom jeziku u dijelovima Zakarpatske regije, gdje živi brojna mađarska manjina. To doduše ne mora biti dobro u konačnici za pripadnike tih manjina jer se tada oni teže uklapaju u većinsko stanovništvo zbog jezične barijere.
Zelenski je prije početka pregovora na Instagramu napisao da pozdravlja mađarskog premijera u njegovom prvom posjetu Ukrajini nakon 12 godina.
“Danas ćemo razgovarati o načinima da se približimo uspostavi pravednog i trajnog mira”, rekao je ukrajinski predsjednik, zahvalivši Mađarskoj na sudjelovanju na mirovnom summitu u Švicarskoj i podršci njegovom završnom priopćenju.
Orbánov posjet Kijevu dolazi dan nakon što je Mađarska preuzela rotirajuće predsjedanje Vijećem Europske unije. Za razliku od većine europskih zemalja, Mađarska je više puta dovodila u pitanje potrebu vojne potpore Ukrajini i pozivala na prekid vatre u ratu s Rusijom. Budimpešta nastavlja održavati bliske veze s Moskvom, a ministar vanjskih poslova Péter Szijjártó pet puta je posjetio Rusiju od početka rata u Ukrajini.