Kraj surogat majčinstva u Europi
Na nedavnoj plenarnoj sjednici Europskog parlamenta usvojena je dopunjena Direktiva 2011/36/EU Europskog parlamenta i Vijeća o sprječavanju i borbi protiv trgovanja ljudima i zaštiti žrtava. Nova direktiva dopunjava Direktivu iz 2011. i uvodi zajedničku definiciju slučajeva trgovanja ljudima za države članice Europske unije. Nakon što Vijeće Europske Unije odobri ovu direktivu, ona će se prenijeti u pravni poredak svih država članica EU-a, pri čemu će nacionalno pravo može biti potencijalno i strože od Direktive, ali nikako ne i blaže. U slučaju da Vijeće EU suglasi s direktivom, države članice će imati dvije godine od njenog stupanja na snagu da ju implementiraju u zakonodavne promjene na nacionalnoj razini.
Europski parlament je kroz ovu direktivu odbacio razliku između različitih vrsta surogat majčinstva (tj. komercijalnog naspram etičkog) i klasificirao svako surogat majčinstvo kao reproduktivno iskorištavanje, bez obzira na (ne)plaćanje ili naknadu i bez obzira na pristanak žene koja mora iznijeti trudnoću. Izglasani tekst uvrštava surogat majčinstvo kao reproduktivno iskorištavanje u popis vrsti trgovanja ljudima uz druge vrste trgovanja ljudima.
Ova promjena propisa je na tragu deklaracije iz Casablance iza stoje konzervativne organizacije poput “U ime obitelji” u kojoj se smatra da se surogat majčinstvom narušava ljudsko dostojanstvo i doprinosi komodificiranju žena i djece, te traži da se ono zabrani, a kazne svi koji su u tom lancu sudjelovali (posrednici, naručitelji i majke), bez obzira gdje se to izvršilo (Ukrajina, Makedonija, Velika Britanija, SAD, itd.). Prema procijeni Američke socijalne službe godišnje se na taj način rađalo 20.000 djece širom svijeta.
Promjenu direktive inicirao je europarlamentarac François-Xavier Bellamy , nositelj liste francuske stranke desnog centra Les Républicains i članice Europske pučke stranke (EPP). Bellamy je u tu svrhu organizirao konferenciju u Europskom parlamentu o pitanju surogat majčinstva u suradnji s Olivijom Maurel, Francuskinjom koja je i sama rođena surogat majčinstvom, a sada glasnogovornicom Casablanca deklaracije. Jedna od tisuće djece rođene tim putem, koje sada očito žali što je bila uopće rođene i odgajana u ljubavi.
Nakon donošenja ove promijenjene direktive, logično se postavlja dva pitanja:
- kakav će stav europske zemlje po tom pitanju zauzeti prema Ukrajini, zemlji u kojoj se surogat majčinstvo prakticira u masovnim razmjerima za dobrobit roditelja klijenata u zapadnoj Europi?
- s obzirom da su za nju glasale 563 europarlamentarca, od kojih su mnogi liberali, zeleni ili socijalisti, kako je došlo do te promjene? Transgender politike i mijenjanje spola kod maloljetnika je O.K., ali surogat majčinstvo nije?