3. listopada 2024.

Foto: Investigate Europe

Cijene aluminija, bakra i nikla oštro su oscilirale nakon što su Washington i London zabranili Londonskoj burzi metala (LME) ili Čikaškoj robna burza (CME) trgovanje sirovinama ruskog podrijetla. Osim toga uveli su embargo na njihov uvoz u SAD i Britaniju. Rusija sada nema drugog izbora nego prodati svoju proizvodnju u Šangaju, postajući još više ovisne o Kini. Dok se europski proizvođači aluminija kao i brojne države članice EU zalažu se za zabranu uvoza iz Rusije, Rusal tvrdi kako sankcije neće utjecati na njegovu sposobnost opskrbe aluminijem svjetskih tržišta. Već imaju iskustva kako kroz papire promijeniti porijeklo robe.

Ova zabrana se odnosi samo na novu proizvodnju. Cijene aluminija porasle su više od devet posto u jednom trenutku u Londonu kao odgovor na zabranu, nakon čega su pale. Još nije posve jasno kako će se uvedene mjere odraziti u budućnosti. Neki trgovci očekuje da će njihov utjecaj u SAD-u biti vrlo nizak, a da će vjerojatno imati privremeni utjecaj na Londonskoj burzi.

Tvorci ograničenja računaju na to da trgovina ruskim sirovinama neće potpuno prestati. Istovremeno se nadaju da će Kremlj izgubiti još jedan dio svojih financija za vođenje rata u Ukrajini. Očekuje da će sankcije ograničiti spremnost trgovaca da se bave ruskom proizvodnjom i da će Moskva morati ponuditi svoju robu s popustom. Uz sličnu pretpostavku, zemlje G7 i EU uvele su gornju cjenovnu granicu ruske nafte. No, ostankom na globalnom tržištu ne bi trebalo doći do manjka metala.

Rusija je važan proizvođač metala, na koji otpada šest posto globalnih zaliha nikla, pet posto aluminija i četiri posto bakra. Ujedno je posebno važan dobavljač određenih vrsta nikla. Ruski izvoz metala bio je vrijedan 25 milijardi dolara 2022., u samo 15 milijardi dolara prošle godine. Očito je stoga da su ga neki trgovci već počeli izbjegavati.

Zapadni proizvođači poput američke tvrtke Alcoa također su lobirali za službene sankcije. Pretpostavlja se da će ova zabrana prvenstveno utjecati na tvrtke Norilsk Nickel i Rusal, makar potonja tvrtka tvrdi da to neće utjecati na njene isporuke kupcima.

Autori sankcija htjeli su izbjeći ponavljanje tržišnih šokova iz 2018. nakon uvođenja sankcija osnivaču Rusala Olegu Deripaski, kada su cijene aluminija naglo porasle. Mogućnost nastavka trgovanja postojećim zalihama ruskih metala trebala bi pridonijeti stabilnosti tržišta. Devedeset posto aluminija u evidenciji LME-a u ožujku je bilo ruskog podrijetla.

Visoki udio ruskih rezervi također nije razveselio Rusalove konkurente i potrošače koji ga pokušavaju izbjeći. Sada postoje strahovi da će Londonska burza biti preplavljena s više starih ruskih metala koji su još dostupni. Njegovi predstavnici već su upozorili da će rigorozno provjeravati njihovo podrijetlo. Procjene ruskih rezervi aluminija izvan LME sustava uvelike variraju, u rasponu od stotina tisuća tona do više od milijun tona.

Sankcije će zasigurno zacementirati poziciju Kine kao glavnog kupca ruskih metala, ostavljajući Šangaj kao jedinu veću robnu burzu koja ih prima. Čak i prije uvođenja zapadnih sankcija, kineski uvoz ruskog aluminija rastao je. Tamošnje tržište prošle je godine generiralo gotovo četvrtinu Rusalove dobiti, dok je 2022. iznosila tek osam posto. Rusal je također preuzeo 30 posto udjela u kineskoj tvornici glinice kako bi popunio prazninu u opskrbi ključnog sastojka koju je poremetio rat u Ukrajini.

U jesen je Investigate Europe skrenuo pozornost na činjenicu da ruski metali vrijedni milijarde eura nastavljaju teći u Europu. Europski proizvođači aluminija, suočeni s visokim cijenama energije i jeftinom inozemnom konkurencijom, dugo već pokušavaju provesti zabranu uvoza ovog metala ruskog podrijetla. Uvjereni su da nije problem pokriti potrebe EU domaćom proizvodnjom i uvozom iz drugih prijateljskih zemalja.

Dok su baltičke zemlje i Poljska za sankcije, neke industrijalizirane zemlje poput Italije odbijaju sankcije, kao i velika industrijska udruženja. Postoji zabrinutost da bi bilo teško nadomjestiti ruski manjak, što bi moglo izazvati inflatorne pritiske. Zasad je zabranjen uvoz samo nekih proizvoda od aluminija. Međutim, to bi se moglo promijeniti u nadolazećim mjesecima.